Blog

Strona główna Blog Historia Pufy Sako.

Historia Pufy Sako.

Większość z nas słysząc słowo "pufa" często wyobraża sobie podnóżek za czasów PRL. Z kolei kiedy widzimy pufę Sako w katalogach meblowych, na eventach, kampaniach promocyjnych myślimy sobie – ciekawy design oraz futurystyczne rozwiązanie. Jaka zatem jest prawdziwa historia pufy Sako?


Historia pufy sako

I tu ku naszemu zaskoczeniu pojawia się rok 1968 oraz trzej włoscy projektanci Piero Gatti, Cesare Paolini, Franco Teodoro, którzy po raz pierwszy zaprojektowali pufę worek – SACCO. Tak naprawdę pufy istnieją już od dawna ale trzeba przyznać, że fazę rozkwitu przechodzą właśnie teraz. Z tego co obecnie widzimy i słyszymy pufy z nadrukiem to jedne z najbardziej popularnych siedzisk reklamowych i jedne z najczęściej zakupowanych siedzisk do pokoju dziecięcego.
Co było inspiracją? Nie uwierzycie - worek wypchany sianem oraz suchymi liśćmi. Wiadomo takie wypełnienie nie zdałoby egzaminu dlatego zastanawiano się czym je zastąpić. Pierwszy pomysł, jaki przyszedł projektantom do głowy to stalowe kulki. Niestety pufa okazała się za ciężka nie mówiąc już nawet o wygodzie. Następnie rozważono kwestię wykorzystania piłek tenisowych ale niestety ten pomysł okazał się zbyt kosztowny.


Historia pufy sako

Co trzy głowy to nie jedna. Zespół włoskich projektantów w końcu wpadł na pomysł wykorzystania jako wypełnienia styropianowych kulek. Wypełnienie to stosujemy do dziś w postaci granulatu oraz regranulatu.


Historia pufy sako

Zaskoczeni, że pufy Sako sięgają historią XX wieku? Dzisiaj pufy Sako to nasz hit wśród katalogu produktów do siedzenia. Zamawiają je m.in agencje reklamowe, hotele, restauracje jak również osoby prywatne. Czy Wy też macie je u siebie w domu bądź w pracy? Jeżeli tak, możecie być dumni z faktu, iż jesteście właścicielami siedziska, które zajmuje zaszczytne miejsce w historii designu.