Blog

Strona główna Blog Inwestycja w lokalną reklamę

Inwestycja w lokalną reklamę.

Firmy działające lokalnie to zazwyczaj małe, rodzinne interesy, sklepy czy punkty usługowe. Zazwyczaj budżet na reklamę jest niewielki i tylko w sytuacjach wyjątkowych zwiększamy go na potrzeby jakiegoś wydarzenia w mieście np. festynu czy jarmarku. Jeżeli nie posiadamy okazałej siedziby firmy w centrum miasta, pracujemy na uboczu, musimy koniecznie zadbać o reklamę aby miejscowi potencjalni klienci mogli się o nas dowiedzieć. Mimo „szeptanej” reklamy, która na pewno promuje firmy dysponujące oryginalnym towarem lub konkurujące cenowo z innymi, warto by społeczność danego miasta zapamiętała markę firmy i utrwaliła sobie ją na dłużej.


Reklama

Zalety reklamy lokalnej:
wzrost sprzedaży oraz zysków;
zwiększenie rozpoznawalności marki na rynku, co skutkuje powtarzalnością zakupów;
podniesienie prestiżu firmy;
zbudowanie lub zmiana wizerunku produktu;

Grupa docelowa: Jeżeli podejmujemy jakiekolwiek kroki w stronę reklamy, powinniśmy zacząć od sprecyzowania grupy docelowej. Musimy zadać sobie pytanie kim jest nasz klient? To znaczy, że powinniśmy określić jego wiek, płeć, dochód, zawód, stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że możemy trafić z reklamą do osób, które po prostu tego produktu nie potrzebują. I choćby nasze nośniki reklamowe były nie wiadomo jak kolorowe i przyciągające wzrok to nic nie da. Przykładowo jeżeli sprzedajemy flagi z nadrukiem to raczej małą rzeszę potencjalnych klientów znajdziemy podczas jarmarku w centrum miasta. Grupą docelową są firmy i agencje reklamowe a nie osoby fizyczne więc udział w targach reklamowych byłby bardziej trafnym rozwiązaniem.


Zalety reklamy

Właściwe oznakowanie i łatwy dostęp do punktu sprzedażowego: Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby potencjalny klient nie musiał się głowić nad dojazdem do firmy. Najlepiej sprawdzają się przy tej okazji różnego rodzaju banery wskazujące drogę, szyldy z logo firmy jak również roll - upy czy potykacze już przed samym budynkiem. Równie ważna jest aranżacja witryny, która informuje przechodnia jednoznacznie czym firma się zajmuje.

Strona internetowa: Większość klientów poszukuje produktów i usług przez internet. Jeżeli klient nie znajdzie nas na pierwszej lub drugiej stronie wybierze konkurencję. Strona internetowa to podstawowe narzędzie promocji każdej firmy. Aby szybko dotrzeć do klientów z naszego regionu lub miasta, warto również wykorzystać reklamę linków sponsorowanych Google AdWords. Jest to bardzo efektywny sposób na dotarcie do ogromnej liczby potencjalnych klientów, zainteresowanych naszymi produktami/usługami. AdWords pozwala na szczegółowe określenie zasięgu wyświetlania reklamy, konkretnych godzin i dni emisji. Nośniki reklamowe: Łatwą w przygotowaniu może być reklama drukowana w postaci ulotek czy katalogów. Ulotki mimo wszystko są nadal reklamą przynoszącą wymierne korzyści. Warto je wykorzystać do poinformowania otoczenia o rozpoczęciu działalności firmy, jej ofercie i aktualnych promocjach. Nawet proste wizytówki, często rozdawane przy różnych okazjach, mogą kojarzyć firmę z jej miejscem działalności. Jeśli dodamy do tego Internet, w którym łatwo znaleźć nasz adres, ofertę i informacje o firmie, sukces powinien przyjść szybko i łatwo. Dodatkowym elementem kampanii reklamowej, może być reklama w lokalnej prasie, radiu czy telewizji. Wiąże się to z większymi kosztami, ale również z dotarciem do większego grona potencjalnych klientów. Podczas różnego rodzaju targów i eventów warto zadbać o elementy posiadające nasz branding. Logo na kostkach do siedzenia, fotelach czy leżakach spowoduje utrwalenie w pamięci uczestników naszej firmy oraz produktów.